فیس بوک و شبکه های اجتماعی باید قابل دسترسی شوند

با فیلترینگ نمی‌توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت

 

عصر دوشنبه مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراسمی تحت عنوان نشست فعالان رایانه های دیجیتال با حضور عده ای از فعالان این صنف در تالار وحدت برگزار کرد. در این مراسم که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه بود، حسن نجفی سولاری، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به همراه برخی فعالان حوزه های رسانه دیجیتال به بیان توضیحاتی پیرامون مشکلات و نقاط قوت این حوزه پرداختند، اما در این بین صحبت های علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون مباحث موجود در حوزه رسانه های دیجیتال بیشتر از سایر موضوعات این همایش مورد توجه قرار گرفته است.

images

 

امروزه انتقال آزاد اطلاعات به راحتی صورت می‌گیرد و ما هم چاره‌ای جز تسهیل این انتقال نداریم، با فیلترینگ نمی‌توان جلوی دسترسی آزاد به اطلاعات را گرفت.

به گزارش ایسنا، علی جنتی، اظهار کرد: ما چاره‌ای جز تولید محتوا نداریمهمانطور که در حوزه شبکه‌های تلویزیونی نتوانستیم با ایجاد پارازیت و ممانعت از نصب دیش مانع دسترسی به این شبکه‌ها شویم، نمی‌توانیم با فیلترینگ هم تأثیری در دسترسی به اطلاعات داشته باشیم.باید به فکر راه‌های دیگری مانند تولید محتوای بهتر باشیم تا مثلاً در حوزه های تلویزیونی مخاطب سمت شبکه‌های بیگانه کشیده نشود.همچنین در حوزه رسانه های دیجیتال هم باید تولید محتوای قوی صورت بگیرد تا بتوانیم از فرهنگ بومی خودمان حراست کنیم.باید بدانیم که امروزه رسانه‌های بر خط تا چه اندازه در انتقال فکر موثرند. ما در ایران در این زمینه دارای منابع قدرتمندی هستیم که باید از آن‌ها استفاده کنیم.

امروزه مرکز ملی فضای مجازی عهده دار اجرای دستورالعمل های این شورا است.اینکه شورا طی دو سال گذشته چه میزان موفق بوده بحث دیگری است، اما اهداف تعریف شده،اهداف بلندمدت است.

باید با کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ صحبت شود تا نه تنها فیس بوک، بلکه سایر شبکه‌های اجتماعی نیز قابل دسترس باشند و قید غیر قانونی بودن برای دسترسی به آن‌ها برداشته شود و افراد راحت‌تر به این سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

 

در بحث رسانه‌های دیجیتال با وجودی که قوانین وجود دارد، اما میزان تخلفات قابل توجه است، به نحوی که بسیاری از آثار در خارج از کشور به صورت غیر قانونی عرضه می‌شوند و هنوز نظام درباره قوانین مالکیت معنوی نیز به نقطه روشنی نرسیده است و از این ناحیه ضررهای زیادی می بینیم.در طول سالیان گذشته بسیاری از فعالان این حوزه به دلیل آنکه مورد حمایت قرار نگرفتند ورشکسته شده یا در آستانه ورشکستگی هستند.

 

 
این مطلب را در گوگل محبوب کنید:

SWF file not found. Please check the path.

سامانه پیام کوتاه پنل، سامانه ارسال پیامک، پیام کوتاه