پرداخت اینترنتی از طریق بانک‌ها متوقف می‌شود

طرح شاپرک می‌خواهد تا اوایل سال ۹۳ مسیر پرداخت اینترنتی را از بانک‌ها و شتاب قطع کرده و به شبکه خود منتقل کند.

سونیتا سراب‌پور - بعد از اجرای مرحله اول طرح شاپرک در سال گذشته (شبکه الکترونیکی پرداخت‌کارتی) که در راستای ساماندهی پایانه‌های فروش (pos)، حالا نوبت به ساماندهی شبکه پرداخت اینترنتی از طریق فروشگاه‌های اینترنتی رسیده است. این یعنی، بعد از انجام مراحل مورد نیاز این انتقال، پذیرش کلیه پرداخت‌های اینترنتی در شبکه شتاب از طریق بانک‌ها متوقف می‌شود.همچنین اعلام شده است، فروشگاه‌های مجازی برای انتقال پرداخت‌هایشان از طریق این شبکه باید حتما مجوز کسب و نماد اعتماد را دریافت کرده باشند.

shaparak

انتشار این خبر در هفته‌های گذشته سوالات و ابهامات زیادی را برای افراد درگیر این چرخه یعنی کاربران و فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد کرده است در این گزارش سعی می‌کنیم به بخشی از این سوالات و ابهامات پاسخ دهیم.

 

 

چه اتفاقی قرار است بیفتد؟

فروشگاه‌های اینترنتی هر کدام دامنه و صفحه‌های پرداخت مخصوص به خود را دارند، کاری که قرار است ما در مرحله اول انجام دهیم این است که این آدرس اینترنتی که در زمان پرداخت از سوی کاربران به سمت یک درگاه پرداخت یک بانک روانه می‌شد، با انجام یکسری تغییرات فنی به درگاه پرداخت شاپرک منتقل شود؛ یعنی اگر تا پیش از این کاربر هنگام پرداخت اینترنتی خود به آدرس x.bank.ir راهنمایی می‌شد با انتقال سیستم پرداخت اینترنتی به شاپرک، به آدرس x.shaparak.ir راهنمایی می‌شود.اکثر حملات فیشینگ در مراحل پرداخت و زمانی که کاربر به سیستم پرداخت یک بانک یا PSP راهنمایی می‌شود صورت می‌گیرد که انتقال سیستم پرداخت به شاپرک تاحد زیادی جلوی این حملات را گرفته و امینت خرید کاربران را افزایش می‌دهد.

اما در اواخر آذر ماه هر شرکت اینترنتی متناسب با تعداد و نوع پذیرنده‌هایش مجوز انتقال به این شبکه را دریافت می‌کند. همچنین این شرکت‌ها در این زمان هم صفحه پرداخت قبلی خود را، خواهند داشت و هم صفحه پرداخت شبکه شاپرک را تا بتوانند تک‌تک یا گروه گروه پذیرنده‌های خود را به سیستم جدید انتقال دهند.

مزیت‌های یک انتقال

یکی از مزیت‌های اصلی انتقال دستگاه‌های فروش به شبکه شاپرک، بالا بردن امنیت و از همه مهم‌تر کاهش قطع و وصل و اختلال‌های موجود در این شبکه بود. هدفی که برخی از کارشناسان بانکی اعلام می‌کنند شاپرک نتوانسته به آن برسد. اما عربشاهی در این خصوص می‌گوید: «رسیدن به سرعت و امنیت یک امر نسبی در این بخش است و نمی‌توانیم به صورت مطلق بگوییم که شاپرک هیچ مزیتی را برای سیستم پرداخت کشور نداشته است. چرا که آمارها و گزارش‌ها و مقایسه این آمارها با زمان مشابه خود نشان از کاهش اختلالات و بالا رفتن امنیت در سیستم پرداخت کارتی کشور را می‌دهد

با انتقال پرداخت‌های اینترنتی فروشگا‌ه‌های اینترنتی به سیستم شاپرک تمامی فرآیندهای پرداخت در این زمینه یکپارچه خواهند شد و تمامی فعالیت‌های فروشگاهی نیز به صورت شفاف مشخص می‌شود. همچنین امنیت تمامی خرید فروش‌های اینترنتی افزایش پیدا می‌کند.

نگرانی فروشگاه‌ها از قطع تسویه حساب آنی

با انتشار خبر انتقال پرداخت‌های اینترنتی به سیستم شاپرک، برخی نگرانی‌ها در فضای اینترنت و بین کسب‌وکارهای اینترنتی به راه افتاد. از جمله اینکه با این انتقال دیگر تسویه حساب‌های پرداختی به صورت آنی صورت نخواهد گرفت و با 24 ساعت تاخیر همراه خواهد شد.

متاسفانه چون موضوع این انتقال با جزئیات به صورت کاملا روشن اعلام نشده است ما نیز در خصوص نحوه تسویه‌حساب در این سیستم در ابهام قرار گرفته‌ایم. اما اگر این ادعا درست باشد فروشگاه‌های اینترنتی با مشکل بزرگی روبه‌رو خواهند شد.اگر تسویه حساب‌های پرداختی با فاصله 24 ساعت باشد این شرایط روی جریان نقدینگی شرکت‌های فعال در این بازار تاثیر منفی خواهد گذاشت، چرا که شرکت‌ها براساس بضاعتی که دارند با نقدینگی محدودی هم روبه‌رو هستنند.

وی با انتقاد از اطلاع‌رسانی ضعیف مدیران شاپرک در این خصوص اعلام می‌کند که هر گونه تغییر زیرساختی و تغییر در سطح کلان اقتصادی تاثیرها و عوارض جانبی خاصی را برای بنگاه‌های اقتصادی به جای خواهد گذاشت.

دردسری به نام نماد اعتماد

براساس اعلام مسوولان شبکه شاپرک فروشگاه‌های اینترنتی برای انتقال سیستم پرداخت‌هایشان به این شبکه باید نماد اعتماد دریافت کنند. شرطی که شاید این انتقال را با تاخیر و مشکل همراه کند؛ چرا که براساس اعلام مركز توسعه تجارت الكترونيكي، در حال حاضر 13 هزار فروشگاه اینترنتی در خواست دریافت نماد اعتماد داده‌اند؛ اما از این بین تنها حدود 2500 فروشگاه موفق به دریافت این نماد شده‌اند. اما این تنها بخشی از تعداد فروشگاه‌های اینترنتی در کشور است؛ چرا که براساس آماری که از سوی مدیران شاپرک اعلام شده است بیش از 25 هزار فروشگاه اینترنتی در کشور فعالیت می‌کنند.این کار شاید باعث شود روند دریافت نماد اعتماد از سوی فروشگاه‌های اینترنتی سرعت بگیرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
این مطلب را در گوگل محبوب کنید:

SWF file not found. Please check the path.

سامانه پیام کوتاه پنل، سامانه ارسال پیامک، پیام کوتاه